עיצוב מטבחים | חלק ב'

הנדסת אנוש: התאמת סביבת התפעול למפעיל, עיצוב מטבחים.

אחד הגורמים החשובים בהצלחת עיצוב המטבח הוא היכולת להתאים כל חלק בו לבעלי המטבח, כך שזה ישמשם בצורה האפקטיבית והנוחה ביותר.

התאמה מושלמת לגובה בעלי המטבח, לכמות וסוג כלי המטבח (מהקטנים עד הגדולים) מכשירי החשמל המשמשים אותם ומיקומיהם וניצול מירבי של חלל המטבח. תכנון נכון של חלל המטבח יכול לתת פתרונים רבים ולשפר את איכות חיינו.

משולש העבודה - ברוב המטבחים בעולם המודרני נהוג עקרון זה שלמעשה יוצר משולש דמיוני בין המקרר/מזווה, עמדת הכיור ועמדת הבישול/הכנה.

כיוון שבמקרים רבים הבישול הופך להיות ריקוד בין שלושת המכשירים העיקריים, תכנון נכון יהפוך את המרחק בין מכשירים אלה לנiח יותר.

יש לשים לב שבמידה והמרחק ביניהם קצר מדי העבודה תהפוך למוגבלת ומסורבלת ואם המרחק רחוק, העבודה במטבח תהפוך מתישה ומפוזרת.

חשוב להקפיד על ריווח המשולש כדי למנוע התנגשויות בין אנשים בזמן העבודה,בעיקר במטבחים שבהם עובד יותר מבן אדם אחד בעת ובעונה אחת. במידה ומתוכנן אי או שולחן במרכז המטבח יש לדאוג למקמו מספיק רחוק ממשולש העבודה שלכם.

כמו כן, לשים דגש על העובדה שהמקרר והכיור יהיו נגישים וללא הפרעה גם למי שאינו מבשל ושהגישה אליהם תהיה פנויה בזמן העבודה במטבח.

מיקומים - ישנה חשיבות רבה למיקום מכשירי החשמל במטבח, לרבות התנור והמקרר, שדלתיהם עשויות להתנגש בדלתות אחרות של ארונות המטבח והמזווה, ואפילו בקירות. בהימצא חלון פנוי בחלל המטבח רצוי למקם את הכיור תחתיו, הכוונה בכך לתת אור יום ככל שניתן וליצור סביבת עבודה נעימה יותר. את המדיח כדאי למקם מצד הכיור (בהתאם ליד החזקה).

חשוב להשאיר מספיק מקום משני צידי הכיור ומשני צידי הכירים לכלים מלוכלכים ונקיים ומשטח עבודה נח ומזמין משני צידי הכיריים. המיקום האופטימלי לכיריים הוא לאורך קיר חיצוני, ולא על אי או דלפק. כאשר מותקן התנור על קיר חיצוני, תתאפשר התקנה יעילה של קולטי אדים/מערכת אוורור, ניקיון יסודי של שמנים וכתמי טיגון ועשן.

עיצוב:

שלא כמו רוב הרהיטים בבית, את המטבח אנו ממעטים להחליף. על כן מראהו החיצוני חשוב ביותר, שכן אנו מתעתדים לחיות איתו באידיליה שנים רבות. כדי להימנע מנפילה לטרנדים מתחלפים אך יחד עם זאת להישאר נאמנים לרעיונות עיצוביים של שאר הבית ולנסות להתאים את המטבח עד כמה שניתן לשאר חללי הבית.

ישנן מס' רב של דוגמאות לעיצוביי מטבחים, מטבחים מודרנים ומטבחים כפריים הן קבוצות העיצוב העיקריות מהן יוצאים מעצבי המטבחים לתתי קבוצות:

מטבח בסגנון פרובנס ומטבח אנגלי אשר מייצגים את המטבח הכפרי ומאופיינים בעיטורים רבים, פיתוחי עץ רבים כגון קרניז ודלתות מילואה לרוב יהיה עשוי כולו או רובו מעץ מלא.

במטבחים המודרניים נעשה שימוש רב בסוגי חומרים שונים, חזיתות עשויות mdf, פורמייקה ואפילו לוחות אבנים מודבקות. בניגוד למטבח הכפרי לא נראה זכר לפיתוחים, כאן המינימליזם שולט ורצוי שהרהיט/ מטבח יראה נקי וריק.

uniquedm.com

Featured Posts