עיצוב מטבחים | חלק ג'

עיצוב מטבחים - חלק ג'

חומר:

כולנו רוצים שהמטבח יהיה עמיד ושמיש לאורך זמן ארוך ככל האפשר ושיהיה מורכב מהחומרים הטובים והאיכותיים ביותר על כן חשוב לוודא מאילו חומרים המטבח מיוצר.

חשוב לשים לב שלא כל הנגריות וחברות המטבחים עובדות עם אותם הספקים וחומרים, למעשה את אותו המוצר ניתן לייצר מחומרים שונים ובדרכים שונות והדבר משתנה בין נגריה לנגריה.

לפני הכל נסקור בקצרה רשימת חומרים פופולריים לעבודות הנגרות בישראל, חשוב לציין, ישנן דרגות איכות לכל חומר, כך שאי אפשר לקבוע נחרצות שחומר אחד עדיף על משנהו:

סיבית (שבבית) - לוחות הסיבית מיוצרים משבבי עץ עדינים המעובדים עם שרף ועוברים תהליך אידוי וכבישה בטמפרטורה ולחץ גבוהים. הלוחות האלו נפוצים מאוד בחנויות רהיטים למיניהן מכיוון שהם זולים יחסית לחומרים אחרים וכך מאפשרים הורדת מחירים ( חשוב מאוד לציין שבשוק קיימים מספר סוגים של סיבית במחיר וברמה מאוד גבוהה - יחד עם זאת, רוב חנויות הרהיטים ויצרני המטבחים משתמשים בסיבית ברמה נמוכה ).

חסרון הלוחות - פחות עמידים בספיגת מים וכך רהיטים שעומדים על הריצפה בעת שטיפה סופגים את המים, דבר שגורם להתפוררות עם הזמן.

לוח סנדוויץ' (עץ לבוד) - אוקומה או בירץ' (לבנה)- הוא לוח עץ תעשייתי המורכב משכבות עץ ניצבות זו לזו. הסנדוויץ' הוא בעל יחס חוזק למשקל גבוה יחסית. טכנולוגיית ייצור העץ הלביד מאפשרת למעשה יצירת לוחות עבודה מעץ בממדים אשר לא תמיד ניתן לנסרם מתוך העץ הגולמי. בעוד לוחות עץ מלא המנוסרים מתוך מסת העץ מוגבלים בגודלם והם לכל היותר ברוחב הקטן במעט מקוטר הגזע של העץ. לוחות עץ לביד יכולים להיות גדולים הרבה יותר ובנוסף, קיימים להם יתרונות מבניים שונים.

MDF - חומר נגרות מלאכותי העשוי משאריות נסורת ואבק שיוף, מסיבי תאית, או מעירוב של שניהם, הנותרים לאחר ניסור גזע העץ העיקרי, משמש על פי רוב לייצור רהיטי פנים כארונות, מטבחים ודלתות. מצטיין בשטח פנים חלק ודחוס היטב אשר מהווה בסיס מצוין להדבקת פורמייקה, מלמין ופורניר. MDF הוא המומלץ ביותר לצביעה אטומה (שלייף לאק). ה-MDF אינו משנה צורתו במשך הזמן כעץ טבעי, ושומר על שטח פנים חלק וישר. בשל אחידותו המוחלטת ניתן ליצור ממנו כמעט כל צורה. בניגוד לעץ, חומר זה סופח מים ומתנפח במהירות. לבעיה זו, ישנו פתרון- MDF עמיד מים (ירוק).

עץ מלא- עץ שאינו טחון, חלול, מהונדס, גרוס או מודבק. כמו בטבע. העצים הגושניים מבוקשים לרהיטים בזכות המראה הטבעי העשיר של ציורי העצה והגוונים הצבעוניים והעשי-רים שלהם. בתעשיית העץ נהוג להבחין בין עצים קשים לעצים רכים. חלוקה זאת איננה קשורה לקושי הפיזיקלי של העץ והיא מקבילה בדרך כלל לאבחנה בין עצי עלים המשירים את עליהם לקראת החורף לבין עצי מחטים שאינם נשירים. רוב עצי העלים, כגון המהגוני, האגוז, האלון והאשור (המוכר יותר בשם עץ בוק), שייכים לקבוצת העצים הקשים, ורוב עצי המחטים, כגון האורן (העץ הלבן) והאשוח, שייכים לקבוצת העצים הרכים.

קשיות פיזיקלית: הגורמים המשפיעים על הקשיות הפיזיקלית של העץ הם מידת צפיפות התאים המרכיבים אותו, אופי החומרים האגורים בתוך התאים ותנאי הגידול, כאשר עצים הצומחים לאט מבשילים בדרך כלל לעצים קשים יותר מאשר עצים שצומחים מהר. עצים קשים הם בעלי משקל סגולי גבוה יותר מאשר עצים רכים ולכן שקילה היא אחת השיטות לבחינת תכונות העץ והתאמתו לשימושים שונים.

חומרי ציפוי וגמר:

מלמין- שכבה דקיקה היצוקה על הלוח. עוביו כ- 0.2 מ"מ. המלמין עשוי למעשה רק דקור/ נייר מודפס המוספג שרפים .הוא מגיע לכבישה על לוח סיבית או סנדוויץ' בגלילים של נייר מודפס.

היתרונות שלו שהוא חומר זול יחסית וניתן לצפות איתו משטחים ללא צורך בחיבורים. החסרון הוא בעיקר במגוון ואיכות ההדפסים שבהם הוא מגיע.

פורמייקה- שכבות נייר קרטון מוספגות בשרף (דבק) מעליהן נייר דקורטיבי והשכבה העליונה להגנה, עשויה סוג של ליגנין כמו דף טישו. החומר עובר תהליך כבישה בטמפרטורה ולחץ גבוהים עד להמסת השכבות וקבלת לוח אחיד, דק גמיש וקשה. הלוח מיוצר במבחר צבעים, גוונים, טקסטורות ומרקמים והוא נחשב מאוד עמיד וקל לניקוי.

החיסרון של הפורמייקה היא בפס השחור שיוצר החיבור בין המשטח האנכי לאופקי (הקנט).

פורניר- ציפוי העשוי מקילוף דק של גזע עץ ומאפשר קבלת מרקם וטקסטורה של עץ מבלי להשתמש בעץ מלא בכל הרהיט. כך ניתן למשל ליצור מדף העשוי סיבית/סנדוויץ לצפות אותו בפורניר ולקבל מראה כמעט זהה לעץ מלא.

גרניט פורצלן - סוג מיוחד של אריחי קרמיקה, המתאפיינים בעמידות גבוהה יותר. אריחים אלו עשויים חרסינה (פורצלן), משמשים לריצוף ולחיפוי קירות פנימי וחיצוני במבנים. בשל עמידותו הרבה יחסית, מגוון העיצובים שלו, ומחירו הסביר ביחס לחומרים כמו אבן טבעית ושיש, פורצלן הוא כיום החומר הנפוץ בישראל לריצוף וחיפוי.

במטבח אריחי הגרניט מגיעים בעוביים של 3 מ"מ ומודבקים על חזיתות המטבח. השימוש בו הופך לנפוץ בעיקר במשולש אוסטריה/שוויץ/גרמניה.

צבע - ישנן שתי טכניקות צביעה מובילות בענף הריהוט:

התזה - צביעה תעשייתית ע"י התזת צבע בחדר צבע ובעזרת אקדח צבע (פיסטולת) המחובר למדחס אויר. יתרונות הצביעה התעשייתית הם צביעה אחידה הנותנת מראה מודרני ומדויק יותר לרהיט. חשוב לציין שצביעה כזו חייבת להעשות במקום סטרילי(לצורך מניעת הדבקות של שבבים ולכלוך לרהיט, רצוי בחדר צבע מקצועי בעל תנור).

צביעה ידנית במברשת - הטכניקה הקלאסית לצביעת רהיטים, היתרון המרכזי הוא גם החסרון, תנועות המברשת ניכרות ברהיט.

פרזול - בשנים האחרונות חברות הפרזול מתרבות בקצב מסחרר, כך שלמעשה כיום ישנה חלופה זולה אך איכותית לפרזול היקר המגיע מגרמניה ואוסטריה. הפרזול האירופאי עדיין נחשב איכותי יותר מזה המיוצר במזרח, וכנראה שלרוב נבחר בו על פני האסייתי.

uniquedm.com

Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square